گریپستر؛ کش ورزشی چند منظوره

برای برجسته سازی رگ های دست و عضلات ساعد وسایل ورزشی مختلفی وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به حلقه و فنر تقویت مچ اشاره کرد. اما به‌تازگی محصولی در بازارهای جهانی و سایت‌هایی مانند آمازون عرضه شده است که کارایی چند منظوره دارد و علاوه‌بر بدنسازان، افراد مختلفی مانند گیتاریست‌ها، سالمندان، بسکتبالیست‌ها، والیبالیست‌ها، بوکسورها، صخره‌‌نوردان و… می‌توانند از آن برای تقویت انگشت‌ها، عضلات ساعد و مچ دست استفاده می‌کنند. به‌همین دلیل در این مطلب با این محصول کاربردی و ویژگی‌های آن آشنا می‌شویم.

گریپستر

گریپستر چیست؟

گریپستر (Gripster) یک وسیله ورزشی و کش تقویت سه کاره است که از آن برای تقویت عضلات انگشت‌ها، مچ و ساعد دست استفاده می‌شود. به‌همین دلیل هم با نام‌های کش تقویت انگشت، کش تقویت ساعد و کش تقویت مچ دست شناخته می‌شود.

اجزای کش تقویت ساعد و مچ دست

گریپسترها طراحی منحصربه‌فردی دارند. هرچند مدل‌های مختلفی از این ابزار ورزشی به بازار عرضه شده‌اند اما معمولا دارای یک مچ بند است که روی مچ دست بسته می‌شود. Gripster همچنین دارای حلقه‌هایی است که چهار یا هر پنج انگشت دست در داخل آن‌ها قرار می‌گیرند. بخش دیگر این محصول، کش‌هایی هستند که حلقه‌ها را به مچ بند متصل می‌کنند.

دو روش تمرین با گریپستر

کش تقویت سه کاره انگشت دارای کش‌ها یا نوارهای مقاومتی است که یک تمرین چالش‌برانگیز را برای انگشتان دست شما ایجاد می‌کنند. پیش از هر چیز باید بگوییم این وسیله ورزشی را به دو شیوه می‌توانید استفاده کنید. در روش اول، کش‌ها کف دست شما قرار می‌گیرند. بنابراین برای تمرین باید انگشت‌ها را از حالت مشت به حالت باز کردن کامل انگشت‌ها تمرین دهید. در این حالت عضلات دورسال (Dorsal)، خلفی یا پشت ساعد، انگشت و مچ تقویت می‌شوند.

روش دوم بستن گریپستر این است که کش‌ها پشت دست شما قرار می‌گیرند و شما برای تمرین باید انگشت‌ها به سمت کف دست و در حالت مشت جمع کنید. در این حالت عضلات قدامی یا جلویی انگشت، مچ و ساعد تقویت می‌شوند. علاوه‌براین این حرکت تاثیر زیادی در برجسته‌سازی رگ‌های ساعد شما دارد. این رگ‌ها با این نام‌ها شناخته می‌شوند:

  • ورید بازیلیک
  • ورید داخلی ساعد
  • ورید سفالیک
  • ورید کوبیتال داخلی

نکته دیگر این‌که برخی از گریپسترها دارای تنظیم سطوح مقاومت هستند. یعنی می‌توانند میزان فشار بر عضلات را کاهش یا افزایش دهید. این محصولات معمولا دارای ۳ تا ۶ سطح مقاومت (بر اساس نوع محصول) هستند. برخی دیگر نیز چنین قابلیتی ندارد. از نظر مدت زمان تمرین نیز مربیان ورزشی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز، تمرین با این کش را پیشنهاد کرده‌اند که شامل ۵ ست ۱۰ تایی با ۳۰ ثانیه استراحت بین هر ست می‌شود. با این حال اگر گریپستر برای توانبخشی استفاده می‌کنید بهتر است با فیزیوتراپ خود برای میزان و نحوه تمرین مشورت کنید.

گریپستر

مزایای گریپستر

کش تقویت انگشت یک وسیله ورزشی کوچک و قابل حمل است. بنابراین می‌توانید آن را با خود به هر جایی ببرید و در هر مکانی از محیط کار، باشگاه یا در منزل از آن استفاده کنید. این ابزار ورزشی همچنین از متریال‌هایی با الاستیسیته بالا (میزان کش آمدن) و در عین حال بادوام ساخته می‌شود. بسیاری از آن‌ها در واقع از جنس سیلیکون هستند که به‌راحتی پاره نمی‌شوند و برای مدت طولانی قابل استفاده می‌باشند.

یک مزیت دیگر گریپستر این است که سن و سال نمی‌شناسد و هر فردی در هر سن و سالی از نوجوانی تا کهنسالی می‌تواند از آن برای تقویت عضلات ساعد و انگشت استفاده کند. البته اگر دست شما کوچک است بهتر است مدل‌های قابل تنظیم این ابزار ورزشی را خریداری کنید.

کاربردهای متنوع گریپستر

اگر به‌دنبال یک وسیله ورزشی کاربردی با روش استفاده آسان برای افزایش قدرت انگشت‌ها، مچ و ساعد دست خود هستید، کش سه کاره تقویت انگشت، انتخابی ایده‌آل برای شما است. این کش کاربردهای فراوانی دارد که برخی از آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

  • استفاده برای توانبخشی: گریپستر ابزاری مناسب با امکان استفاده برای توانبخشی است. افراد دچار سندرم تونل کارپال و آرتریت می‌توانند از این وسیله برای بازیابی توان انگشتان و مچ دست خود استفاده کنند. همچنین افرادی که به تازگی جراحی تاندون انجام داده‌اند و افرادی که به‌دلیل سکته مغزی دچار کم‌توانی در عضلات انگشت، مچ و ساعد هستند می‌توانند قدرت این عضلات را با کش تقویت ساعد و انگشت به‌دست بیاورند
  • ریکاوری بعد از تمرین‌های سنگین ورزشی: گریپسترها بزاری موثر برای کاهش سفتی و درد عضلات ساعد و انگشت تنیس‌بازان و ورزشکاران رشته بسکتبال بعد از تمرین‌های سخت و رقابت‌های ورزشی هستند
  • برجسته سازی رگ های دست و عضلات ساعد: بسیاری از مردان از جمله ورزشکاران رشته بدنسازی علاقه دارند که رگ‌های ساعد دست آن‌ها برجسته باشد. گریپستر بهترین ابزار برای دستیابی به این هدف است
  • افزایش قدرت انگشتان برای کارهای مختلف: اگر تایپیست هستید یا در محل کار به‌طور مداوم با رایانه کار می‌کنید، کش تقویت انگشت باعث افزایش قدرت انگشتان شما برای تایپ می‌شود. از سوی دیگر نوازندگان سازهایی مانند گیتار، پیانو، سه تار، تنبور و تار می‌توانند با استفاده از این محصول، توانایی انگشت‌ها و هنر خود را ارتقا دهند
  • موفقیت در ورزش: در بسیاری از رشته‌های ورزشی مانند بستکبال، والیبال، صخره‌نوردی و … برخورداری از عضلات قوی در ساعد، مچ دست و انگشت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و این ورزشکاران می‌توانید از گریپستر به‌سادگی در هر مکانی برای دستیابی به این هدف استفاده کنند

 

گریپستر

با گریپستر، قدرت را در دستان خود احساس کنید

کش تقویت سه کاره انگشت یک وسیله ورزشی است که فروش بالایی در بازارهای جهانی داشته است. اگر به هر دلیلی دچار کم‌توانی در عضلات مچ، ساعد و انگشتان خود هستید، گریپستر می‌تواند یک ابزار توانبخشی ایده‌آل برای شما باشد. این محصول همچنین وسیله‌ای محبوب در میان ورزشکاران و نوازندگان است که به انگشتانی قدرتمند برای موفقیت در کار خود نیاز دارند.

بدنسازان نیز می‌توانند از این ابزار ورزشی برای برجسته‌سازی رگ‌های دست خود استفاده کنند. از سوی دیگر کش تقویت انگشت برای همه سنین از نوجوانی تا کهنسالی مناسب است. در هر صورت ما تصور می‌کنیم با این محصول بتوانید با اعتماد به‌ نفس و قدرت بالا با دیگران دست بدهید!