عوارض ژیمناستیک

عوارض ژیمناستیک

ژیمناستیک ورزشی است که انسان را از لحاظ جسمی و ذهنی رشد میدهد.  اما نکته‌ای که باید توجه داشت عوارض ژیمناستیک می باشد که در صورت عدم رعایت استانداردها برای افراد به وجود می‌آید. این عوارض باید به درستی شناخته شوند تا از آثار مخرب آن در بزرگسالی پیشگیری شود. ژیمناستیک فرصت مناسبی برای کودکان است تا بتوانند بدن خود را در تعادل نگه داشته و مهارت انعطاف پذیری را بیاموزند.  این ورزشی در ایجاد ارتباط با دیگران و ارتقای سطح اعتماد به نفس به کودکان و نوجوانان یاری میرساند. به افراد در کودکی کمک میکند تا یک فرد مستقل شده و عزت نفس آن‌ها را افزایش میدهد.

همچنین برای کاهش خطرات و عوارض ژیمناستیک می بایست از لباس ژیمناستیک مناسب و لوازم تجهیزات اصولی و حرفه ای استفاده نمایید.

آسیب و جراحت ژیمناستیک

در هر ورزشی باید توقع آسیب دیدن و جراحت در قسمت‌هایی که بدن بیشتر روی آن تمرکز دارد را داشت. حفظ تعادل در ژیمناستیک نقش مهمی در انجام این ورزش دارد. اگر تعادل به خوبی حفظ نشود احتمال آسیب دیدن ماهیچه و عضلات فرد افزایش پیدا میکند. برخی از آسیب‌های ژیمناستیک شامل موارد زیر میشوند.

 • عدم تعادل ژیمناستیک کار

ژیمناستیک کار باید بتواند بدن خود را متوازن نگه دارد و تعادل را به بهترین شکل حفظ کند. معمولا این افراد به سمت راست یا چپ گرایش دارند.  هنگام چرخش کامل یا نیمه، بدن ورزشکار به سمت چپ یا راست خود تمایل بیشتری دارد و این موضوع میتواند با تمرین بیش از حد افزایش یافته و موجب آسیب دیدن مهره‌ها و در نهایت افتادن ژیمناستیک کار در طول مسابقه شود.

 • آسیب به ستون مهره ژیمناستیک کار

در ژیمناستیک چه در سطوح مبتدی فعالیت داشته باشید و چه به صورت حرفه‌ای به این ورزش بپردازید ستون فقرات شما همواره در معرض آسیب قرار میگیرد. عوامل اصلی کمر درد در ژیمناستیک شامل سندروم فارست، اسپوندیلولیز و آسیب‌های دیسک بین مهره‌ای میشود. در طول انجام حرکات ژیمناستیک، اغلب فشار ناحیه کمر و ستون فقرات متمرکز میشود. با استفاده از لوازم ژیمناستیک با کیفیت فشار از روی ستون مهره برداشته شده و ورزشکار میتواند در حالت بهتری به ورزش کردن بپردازد.

توجه کنید که عوارض ناشی از این ورزش هیچوقت از بین نمیروند اما بکار بردن لوازم ژیمناستیک مرغوب در کاهش آسیب‌ها به بدن کمک زیادی میکنند. ژیمناستیک کار باید قدرت بدنی بالایی داشته باشد تا در انجام حرکات، از آسیب زدن به مهره و گرفتی عضلات جلوگیری کند.

 • عوارض هورمونی

اگر این ورزش به صورت حرفه‌ای و با شدت بالا انجام شود میتواند منجر به ایجاد اختلال در هورمون‌های بدن شود. بیشتر از 40 ساعت در هفته انجام این ورزش موجب بلوغ دیررس در دخترها شده و شروع قائدگی را به تاخیر می‌اندازد. تمرین اگر به صورت جدی انجام شود مراحل تخمک گذاری را مختل میکند. اما به محض توقف تمرینات، بدن به صورت عادی تخمک گذاری کرده و به فعالیت نرمال خود میپردازد.

 • جراحت مچ دست و استخوان

یکی دیگر از جراحت‌های ورزش ژیمناستیک آسیب دیدن مچ‌ها، زانو و قوزک پا میباشد. زمانی که فرد پیرتر میشود این مشکلات شدت بیشتری پیدا میکنند. در هنگام بارداری خانم‌های جوان نیز درد بیشتری را متحمل میشوند.  برای کاهش درد و جلوگیری از آسیب به استخوان‌های بدن در هنگام فرود ژیمناستیک کار، باید از تشک مرغوب و مناسب ژیمناستیک استفاده کرد. تشک ژیمناستیک باید از متریال با کیفیت ساخته شود تا بدن را در هنگام تمرین و انجام حرکات قدرتی و نمایشی اذیت نکند.

 • حساسیت و بیماری‌های پوستی

از آسیب‌هایی که شاید توجه زیادی به آن نشده باشد ایجاد حساسیت و آلرژی پوستی است. در اغلب موارد زمانی که کودکان شروع به یادگیری این ورزش میکنند ممکن است از لباس نامناسب استفاده کنند. ژیمناستیک ورزشی است که نیازمند قدرت بدنی بالا بوده و انجام حرکات آن موجب تعرق میشود.

این موضوع باعث میشود بدن دچار عرق سوزی شود و بیماری‌های پوستی به وجود آورد. به همین دلیل استفاده از لباس ژیمناستیک با کیفیت که از الیاف مرغوبی تهیه شده باشد امری لازم و ضروری است.

 جلوگیری از عوارض ژیمناستیک

 جلوگیری از عوارض ژیمناستیک

بسیاری از آسیب‌های ناشی از ژیمناستیک را میتوان با انجام برخی نکات آموزشی از بین برد یا کاهش داد.

 • ژیمناستیک کار نباید به هنگام درد ورزش کند.
 • ژیمناستیک کار باید پیش از انجام تمرینات بدنش را با انجام تمرینات هوازی گرم کرده تا بتواند به فعالیت‌های سنگین تر بپردازد.
 • باید ماهیچه‌های شکم خود را منقبض کند تا فشار از روی ستون فقرات کاهش پیدا کند.
 • انجام حرکات کششی به طور متداوم در روز و نگه داشتن آن برای 30 ثانیه میتواند به حفظ تعادل بدن یاری رساند.
 • همچنین انجام حرکت پلانک و پل به عضلات میانی بدن یاری میرساند.
 • همچنین باشگاه های ورزشی و ژیمناستیک می توانند با خرید تاتامی مناسب در جلوگیری این نوع عوارض نقش بسیار موثری داشته باشند.

عوارض ژیمناستیک برای کودکان

عوارض ژیمناستیک برای کودکان

ژیمناستیک ورزشی است که موجب رشد و ابراز خلاقیت در کودکان شده و از بی تحرکی آن‌ها جلوگیری میکند. اما اگر به صورت صحیح انجام نشود مشکلات مختلفی نظیر آسیب به مهره‌ها، شکستن استخوان‌ها و کاهش توده بدنی را به وجود می‌آورد.

به دلیل اختلالاتی که در بدن دختران نیز ایجاد میکند بهتر است قبل از سن 11 سالگی در این رشته ورزشی ثبت نام شود. به صورت کلی میتوان گفت بهترین سن برای یادگیری ژیمناستیک 5 سالگی است. در این سن کودک به صورت حرفه‌ای میتواند آموزش ببیند و فعالیت‌های ساده را انجام دهد.

آیا ژیمناستیک موجب کوتاهی قد میشود؟

یکی از تصورات نادرست خانواده‌ها کوتاهی قد در ژیمناستیک است. کوتاهی قد ورزشکاران به هیچ عنوان ربطی به ژیمناستیک ندارد مگر اینکه ژیمناستیک کار ورزش را به صورت حرفه‌ای در سن کمتر از 9 سالگی انجام داده باشد. برخی از متخصصان معتقدند انجام حرکات سنگین در سنین پایین میتواند منجر به کوتاهی قد در کودکان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!