راهنمای خرید مت یوگا

راهنمای خرید مت یوگا

اگر اهل ورزش یوگا یا به طور کلی یوگا کار باشید، می‌دانید خرید مت یوگای مناسب و خوب تا چه اندازه مهم است. مت یوگای خوب ماندگاری بالایی داشته  و در نهایت به خوبی به کار بیاید. همچنین جنس مناسب آن تا حدی می‌تواند جایگزین مت‌های ارزان قیمت ولی بی‌کیفیت شود. هنگام خرید مت یوگا باید به نکاتی دقت کنید که در ادامه به راهنمای کامل خرید مت یوگا می‌پردازیم.

خرید مت یوگا مناسب

خرید مت یوگای مناسب بسیار مهم و حائز اهمیت است. چرا که اگر ماندگاری مت یوگا تضمین شده باشد، در زمان طولانی تری می‌توانید از آن استفاده کنید و از کیفیت آن بهره ببرید. اما برای خرید مت یوگا(اگر از پیش با آن آشنایی نداشته باشید) باید اطلاعاتی از کیفیت‌ها، طرح‌ها، مدل‌ها و کاربردها و به خصوص جنس محصولات داشته باشید تا با خصوصیات آن‌ها بیشتر آشنا شوید و خرید بهتری داشته باشید. این دلیلی است که مقاله‌ای را طراحی کردیم در باب راهنمای خرید مت یوگای مناسب که بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید و تجربه یک یوگای عالی را رقم بزنید.

آشنایی با ورزش یوگا (Yoga)

تاریخچه ورزش یوگا به زمان‌های بسیار دور(چیزی حدود هفت هزار سال پیش) برمی‌گردد. در ابتدا این ورزش را در مناسک مذهبی به عمل می‌آوردند؛ اما امروزه با تغییرات انجام شده روی اعمال این ورزش، از آن به عنوان یک ورزش روحی و جسمی استفاده می‌شود. یوگا یک ورزش دوگانه است که به سلامت جسم و روان هر دو کمک می‌کند که برای شروع آن نیاز به تهیه لوازم یوگا می باشد.

یوگا (Yoga) ریشه در زبان سنسکریت دارد که با ترجمه تحت اللفظی به معنای «اتحاد» یا «یوغ» است. یوغ یا بندگی در فارسی به معنای «به هم پیوستن و متحد شدن» می‌باشد و هدف آن ایجاد اتحاد بین بدن، ذهن، روح و آگاهی همزمان است.

این فرآیند به طور کلی با در نظر گرفتن جنبه‌های فیزیکی، ذهنی، عاطفی و معنوی برای افرادی که یوگا تمرین می‌کنند این امکان را فراهم می‌کند تا حالت‌های عمیق آزادی، آرامش و خودآگاهی را تجربه کنند.

تمرینات این ورزش به صورت ذهنی، تمرکزی، تنفسی، جسمی و غیره انجام می‌شود. این دلیلی است که می‌تواند روی قسمت‌های مختلفی از بدن افراد تاثیر بگذارد. شما می‌توانید با تمرینات این ورزش، ذهن و جسم خود را تمرین دهید تا در نهایت به یک وضعیت ایده‌آل برسد.

راهنمای خرید مت یوگا

نکات و راهنمای خرید مت یوگا

هنگام خرید مت یوگا باید به خاصت ضربه گیری، خاصیت ارتجاعی و داشتن تراکم بالا جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به بدن خود دقت کنید.

چه در باشگاه و چه در منزل، برای انجام تمرین یوگای بهتر از زیرانداز مناسب استفاده کنید. داشتن زیرانداز مناسب یا به عبارتی مت یوگای مناسب یک روش بسیار خوب برای شروع ورزش یوگا است. در ادامه به بررسی مهم‌ترین خصوصیات یک تشک یوگا یا مت یوگای مناسب می‌پردازیم:

 • خاصیت ضربه گیری

 یک مت گویای مناسب باید خاصیت ضربه گیری مطلوب و بسیار بالایی داشته باشد، به طوری که استفاده از آن در منزل و محیط کار به راحتی امکان پذیر باشد. ضربه گیر بودن به کاهش لغزیدن نقاط حیاتی بدن در انجام تمرینات یوگا کمک می‌کند.

 • خاصیت ارتجاعی

 خاصیت ارتجاعی زیرانداز یوگا، یکی دیگر از فاکتورهای مهم در خرید مت یوگا است که مانع از جذب ضربات وارده شده به بدن می‌گردد که در نتیجه این امر، از درد شدید و ایجاد آسیب جلوگیری می‌کند.

 • تراکم بالای مت یوگا

انجام تمرینات ورزش یوگا به خصوص به منظور ایجاد تمرکز، ممکن است سبب لیز خوردن و افتادن ورزشکار روی سطح زمین گردد. پس می‌توان نتیجه گرفت تراکم بالای زیرانداز یوگا نیز یکی از مهم‌ترین فاکتورهاست که علاوه بر ممانعت از سر خوردن، ایجاد تعادل را نیز برای انسان فراهم می‌سازد. طراحی و ساخت این زیرانداز بر اساس اصول و استانداردهای روز صورت می‌گیرد.

 • ضد آب بودن

مت یوگای مناسب باید ضد آب قوی باشد، چرا که در آینده با وجود عرق کردن مداوم و غیره، می‌تواند دردسر آفرین باشد.

چه عواملی باعث بالا رفتن کیفیت مت یوگا می‌شود؟

کیفیت بالای مواد اولیه به کار رفته در بافت زیرانداز حرف اول را می‌زند؛ چرا که دوام و استحکام قابل توجهی را با خود به دنبال دارد. واضح است که این محصول باید از مواد کاملا بهداشتی در جهت تامین و رعایت مسائل بهداشتی و سلامتی فرد پیروی کند. در صورتی که این امر محقق شود؛ سازگاری محصول با پوست بدن در آینده هیچگونه عوارضی را در هنگام انجام تمرین یوگا در منزل یا جاهای دیگر، به همراه ندارد.

انتخاب جنس مت یوگا

انتخاب جنس مت یوگا

حالا تصمیم بگیرید چه جنسی از یوگا را در نظر دارید. بهتر است پیش از خرید با انواع جنس های تشک یوگا آشنایی داشته باشید. این به شما کمک می‌کند با دید بازتری نسبت به خرید اقدام کنید.

 • مدل پی وی سی(PVC)

مت یوگا مدل پی وی سی دو لایه می‌باشد. این تشک‌ها همراه خود یک بند برای حمل راحت دارند. حالت استاندارد ضخامت در این مت‌ها ۶ میلی متر است. ابعاد ۱۷۵ در ۶۰، در بررسی ابعاد این تشک‌ها رایج‌تر از بقیه ابعاد است.

 • مدل فوم EVA

این محصول از فوم EVA با کیفیت ساخته شده است. رنگبندی متفاوت و گستره رنگ مناسبی دارد. سطح صاف و راحت آن برای یوگا دلنشین است. قابل بازیافت بوده و این به این منظور است که فاقد مواد سمی می‌باشد.

 • مدل فوم TPE و PER

در طی سال‌های گذشته تا به الان، تولید هر چه بیشتر و بیشتر فوم TPE در مت یوگا رایج شده است؛ آن هم به این دلیل است که در حیطه حفاظت از محیط زیست و صرفه جویی در انرژی، قرار است TPE به تدریج جایگزین PVC شود.

گفته می‌شود TPE می‌تواند بازیافت و مجدد استفاده شود. فوم TPE با وجود ویژگی قابل بازیافت بودن و دوام بیشتر امروزه مورد توجه مشتریان قرار گرفته است.

 • مدل لاستیک طبیعی یا فوم PU

این نوع مت یوگا از حرفه‌ای ترین مدل‌های مت یوگا می‌باشد که در تنوع گسترده‌ای ارائه می‌شود. می‌توان گفت به علت استفاده پلاستیک طبیعی داخل این مت‌ها، از رده مت‌ های یوگای گران قیمت هستند. این مت‌ها دو لایه و قوی هستند و در ابعاد مختلفی ارائه می‌شوند.

 • نخی طبیعی

مت یوگا در مدل‌های مختلف می‌تواند از استاندارد تشک‌های نخی طبیعی پیروی کند.

ضخامت مت یوگا

ضخامت در مت یوگا بسیار مهم است. راحتی زیرانداز یوگا، با ضخامت به اندازه در آن رابطه عمیق و مستقیم دارد.  کم ضخامت بودن مت یوگا یا به عبارتی نازک بودن آن در حین انجام تمرین یوگا در منزل با زیرانداز مناسب، موجب آسیب وارد شدن به زانوها می‌شود. کشش مطلوب محصول به وسیله بافت آن تعیین می‌گردد. چسبندگی بالای زیرانداز یوگا، در حین انجام حرکات از جابه جایی و لغزش اعضای بدن (آرنج و زانو) جلوگیری به عمل می‌آورد.

انداره مت یوگا

مت یوگا چه در یک جنس چه در چند جنس از ابعاد متفاوتی پیروی می کند. انتخاب این‌ که از کدام ابعاد استفاده کنید، بستگی یه خودتان دارد. اما گفته می‌شود حالت استاندارد برای مت‌های یوگا اغلب ۱۷۵*۶۰ می‌باشد. اما باز هم باید اشاره کرد که مهم این است شما چه می‌خواهید.

شستشوی مت یوگا

تا به این جای کار که احتمالا تصمیم به خرید مت یوگای مناسب خود گرفته‌اید، بهتر است بدانید بدترین حالت برای مت یوگا کثیف شدن آن است؛ چرا که مت یوگا که غالبا با پلاستیک ساخته می‌شود، بوی عرق را در خود جذب نمی‌کند و همین موجب کثیف شدن آن و بد بو شدن آن در طول زمان می‌شود.

آیا چه باید کرد؟ راهنمای کامل شستن انواع مت‌های یوگا اینجاست:

 • شستن مت یوگا مدل PVC

تشک‌های PVC با وجود اینکه ارزان قیمت و مقرون به صرفه هستند؛ اما بهتر است بدانید به خاطر اینکه ساختار سلولی بسته‌ای دارند طبیعتاً عرق و یا آلودگی را جذب خود نمی‌کنند؛ اما ممکن است سطح رویه آن مقداری آلودگی به خود بگیرد که کاملا طبیعی است. مت یوگا پی‌وی‌سی در برابر شستن از خود مقاوما خوبی نشان می‌دهد. طراحی آن‌ها نیز به‌گونه‌ای است که طول عمر بیشتری دارند و بیشتر از مت‌های دیگر می‌توانند ماندگار باشند(البته ماندگاری به معنای قابل استفاده بودن نیست). مت های ورزشی PVC بهتر می‌توانند با ترکیبات آب و سرکه تمیز شوند. البته چون جنس PVC معمولاً مقاومت بالایی دارد می‌توانید از مایع لباسشویی یا صابون نیز استفاده کنید؛ اما توصیه می‌شود به هیچ عنوان از شوینده‌ها و ضدعفونی کننده‌های قوی چون وایتکس استفاده نکنید.

 • شستن مت های یوگا مدل PU

تشک‌های ورزشی یوگا مدل PU دارای سطحی صاف و چسبان است. متاسفانه یا خوشبختانه ساختار داخل سلولی آن متخلخل و باز است که این باعث می‌شود عرق و یا آلودگی را به‌راحتی جذب کند. برای شستشوی این محصولات بهتر است از یک صابون نرم و آب زیاد استفاده نمایید تا سوراخ‌ها و منافذ باز درون تشک به خوبی با فشار آب تمیز شوند. بهتر است تشک را با پارچه مرطوب‌کننده یا اسفنج نرم به محلول صابونی آغشته و سپس آن را در هوای آزاد خشک نمایید. این روش به‌عنوان بهترین تکنیک برای شستشوی مت های ورزشی PU به کار برده می‌شود.

 • شستن مت ورزشی TPE

راحت‌ترین روش شستشو در بین مت‌های یوگا متعلق به این تشک است. این مت‌ها فاقد هرگونه مواد شیمیایی مضر یا لاتکس بوده و با محیط‌زیست بسیار سازگار هستند. برای شستن آن‌ها فقط باید از اسپری‌های تمیزکننده و یک دستمال یا پارچه مرطوب استفاده کنید. توجه کنید که هرگز تشک‌های TPE را در ماشین لباسشویی و یا وان نگذارید و یا از شوینده‌های قوی در شستشوی آن‌ها استفاده نکنید. درصورتی هم که هنوز خیلی کثیف نشده‌اند، یک دستمال مرطوب با کمی مواد تمیزکننده به آن بهترین گزینه است.

 • مت یوگای با کیفیت

در ابتدای مقاله به خصوصیات مت یوگای خوب و قابل خرید اشاره کردیم. اما ممکن است یک سوال پیش آید:

اگر مت یوگای من همه‌ی این خصوصیات را دارا باشد؛ اما در نهایت نتواند نیازهای مرا در تمرینات یوگا برآورده سازد، یا با یکی دوبار شستن رنگ و جنسش تغییر کند، در این حالت چه باید کرد؟

هر چند اشاره کردیم یک تشک یوگا باید دارای تراکم و استحکام، خاصیت ارتجاعی، نرم و راحت، ضربه گیر و ضد آب باشد، اما باز هم ممکن است کیفیت مواد به کار رفته در تولید مت یوگا موجب بالا رفتن یا حتی پایین آمدن کارایی آن شود. هر چه قدر کیفیت مواد اولیه بالاتر باشد، می‌توان گفت ماندگاری این تشک‌ها بالاتر می‌رود. این یعنی با یکی دو بار شستن رنگش عوض نمی‌شود و جنسش تغییر نمی‌کند و همچنان تا مدت‌های طولانی قابل استفاده است.

بهترین مارک مت یوگا

بهترین مارک مت یوگا

مارک‌های مختلفی مت یوگا ارائه می‌دهند. اما طبق تحقیقات انجام شده، برترین و شناخته شده‌ترین مارک مت یوگا الکس (alex) و الو(alo) می‌باشند که بسیار محبوب هستند و به صورت وارداتی عرضه می‌شوند. البته برندهای داخلی و خارجی دیگری نیز موجود است اما یا شناخته نشده یا فعالیت کمتری داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!