دستگاه پارالل

دستگاه پارالل

در انجام تمرینات بدنسازی شما باید چندین نکته را همواره رعایت کنید. داشتن تمرینات مستمر، ایجاد تنوع در حرکات تمرینی بدنسازی، رعایت رژیم غذایی، انجام تمرینات هوازی، داشتن تمرینات مقاومتی برای هر عضله و همچنین گرم کردن پیش از شروع تمرینات از جمله نکاتیست که با رعایت کردن آنها نتایج مناسبی خواهید گرفت. دراین بین تنوع دادن به حرکات بدنسازی می‌تواند در شرایط گوناگون بخش‌های مختلفی از عضلات شمارا تقویت کند. شاید با برخی دستگاه‌ها آشنا نباشید، نحوه تمرین کردن با آنهارا ندانید و حتی شاید نتوانید اسم دستگاه های بدنسازی را بخاطر بسپارید اما بهتراست به سراغ تمرین با دستگاه‌های مختلف بروید تا نتایج خوبی بگیرید. یکی ازین دستگاه‌های بسیار اثربخش که بسیار کاربردی است دستگاه پارالل است.
دراین مقاله ما قصد داریم درخصوص دستگاه پارالل، فواید تمرین با این دستگاه و همچنین نحوه استفاده از دستگاه پارالل را بررسی و توضیح دهیم. اگر شماهم جزو بدنسازانی هستید که تاحالا با این دستگاه تمرین نکرده‌اید یا آشنایی با آن ندارید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

دستگاه پارالل چیست؟

یکی از انواع دستگاه های بدنسازی دستگاه پارالل است. دستگاه بدنسازی پارالل در واقعیت یک دستگاه بدنسازی نیست بلکه میله‌ ایست U شکل که این میله قطری به اندازه ۲ و نیم سانتیمتر یا مقداری بیشتر را دارد. این میله به شکلی است که تقریبا دور تا دور بدن و کمر بدنساز را احاطه کرده و بدنسازی با گرفتن دو طرف میله می‌تواند اقدام به انجام تمرینات مقاومتی و قدرتی کند. این دستگاه عضلات سه سر بازویی، عضلات سینه و زیر سینه، دلتوئید قدامی و میانی، عضلات مورب شکمی، راسته شکمی و همچنین عضلات پشت را نیز به روش‌های گوناگونی تقویت می‌نماید.

دستگاه پارالل چه عضلاتی را درگیر می‌کند؟

همانطور که گفتیم دستگاه بدنسازی پارالل به روش‌های گوناگونی عضلات پشت بازو، سینه، سرشانه یا دلتوئید، شکم و مورب شکمی و همچنین پشت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شما اگر دستانتان را دوطرف میله بگیرید و خود را بطور عمود بالا و پایین ببرید عضلات پشت بازو و دلتوئید تحت تاثیر تمرین هستند و اگر مقداری روبه جلو خم شوید عضلات سینه و زیرسینه و همچنین عضلات پشت را نیز درگیر کرده اید. علاوه براین اگر از آرنج تا کف دستانتان را روی میله قرار دهید و خودتان را آویزان کرده و پاهایتان را به سمت شکم بالا ببرید عضلات شکم و مورب شکمی شما درکنار عضلات دلتوئید تحت تاثیر تمرینات خواهند بود.

فواید پارالل

فواید پارالل

دستگاه پارالل یک دستگاه چند عضله‌ای و چند مفصلی همه‌ کاره است که در جهات مختلفی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. تقویت عضلات بالاتنه، افزایش انعطاف پذیری بدن، بهبود تعادل بدن، کمک به کاهش وزن و کاهش چربی‌های موضعی و همچنین کمک به سلامت قلب و عروق ازجمله مزایای پارالل است. در ادامه بطور خلاصه موارد فوق را توضیح می‌دهیم.

 • تقویت عضلات بالاتنه : دستگاه پارالل می‌تواند برای تقویت عضلات سینه، پشت بازو، دلتوئید، پشت و شکم از طریق انجام تمرینات گوناگون مورد استفاده قرار گیرد.
 • افزایش انعطا پذیری بدن : این دستگاه می‌تواند انعطاف پذیری پاها، شکم و شانه‌هارا با استفاده از تمرینات مختلف افزایش دهد.
 • بهبود تعادل بدن : شما درهنگام انجام تمرینات باید تمرکز کنید و تعادل خودرا حفظ کنید تا فشار بیشتری به یک سمت از بدن وارد نشود ویا از روی دستگاه پایین نیایید. این موارد به حفظ تعادل بدن در مواقع مختلف کمک می‌کند و تمرکزتان را بالا می‌برد.
 • کمک به کاهش وزن و کاهش چربی های بدن : دستگاه پارالل بخاطر انجام تمرینات با وزن بدن ضربان قلبتان را بالا می‌برد و گردش خون را افزایش می‌دهد. این موارد به چربی‌سوزی کمک زیادی می‌کنند.
 • کمک به سلامت قلب و عروق: با افزایش ضربان قلب به گردش خون کمک کرده و سلامت قلبتان را ضمانت خواهد کرد.

انواع تمرین با دستگاه پارالل

در ادامه برخی تمرینات مناسب و قابل انجام با دستگاه پارالل را مثال می‌زنیم.

آموزش پارالل دیپ

پارالل دیپ

برای این تمرین کافیست خود را بصورت عمود و با کمک دستانتان روی میله‌ دستگاه پارالل بالا و پایین کنید تا عضلات پشت بازو، سینه، دلتوئید و ساعد تقویت شوند.

پارالل بارفیکس

دستانتان را از میله‌های بالایی آویزان کنید و تمرین بارفیکس انجام دهید. این تمرینات عضلات بازو و زیربغل شمارا تقویت می‌کند.

حرکت خلبانی با پارالل

حرکت خلبانی با پارالل

دستانتان را روی میله نگه دارید و به آرامی پاهایتان را صاف به سمت بالا حرکت دهید. این تمرین تاثیر مستقیمی روی عضلات شکم دارد.

پارالل زیرسینه

حرکت زیرسینه پارالل دستگاه نیازمند مقدار کمی خم شدن روبه جلو دارد تا فشار برروی عضلات زیرسینه افزایش یابد.

پارالل اسکات

این تمرین برای تقویت عضلات چهارسر ران انجام می‌شود. برای انجام این تمرین روی دستگاه بایستید و یکی از پاهایتان را روی میل افقی دستگاه قرارداده و پای جلویی را مقداری از زانو خم کنید و سپس به آرام با پای جلویی نشسته و بلند شوید.

حرکت شنا با پارالل

حرکت شنا با دستگاه پارالل

اگر به حدی به جلو خم شوید که تقریبا حالتی موازی سطح زمین بگیرید می‌توانید حرکت شنارا نیز با پارالل تجربه کنید.

نکات مهم هنگام انجام حرکات پارالل با دستگاه

انجام تمرینات با پارالل نیازمند نکاتی ساده اما ضروریست که با رعایت آنها تاثیر بالایی تجربه خواهید کرد.

 • پیش از تمرین حتما بدنتان را گرم کنید.
 • اگر دستانتان قدرت زیادی ندارد و تحمل وزن بدن برایتان دشوار است از تمرین خودداری کنید.
 • بدون یار کمکی با تمرین با پارالل اقدام نکنید.
 • برخی تمرینات با پارالل احتمال آسیب بالایی را برای بدن دارند. داشتن تمرکز درحین تمرین را حتما رعایت کنید.
 • تمرین با پارالل را به انتهای تمرینتان نیاندازید.
 • اگر وزن بالایی دارید فعلا به سراغ پارالل نروید و از تمرینات جایگزین استفاده کنید.

فیت نو اسپرت

آموزش انواع حرکات با پارالل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!